120/9,6/865 OptiLED 12V IP20 8mm/50m
Product code: 10001623
LED strip 12V 9,6W 1.150lm 6.500K min.CRI80 IP20 120LED width 8mm divisibility 25mm max.line 3m reel 10m warranty 5 years Typical use: medium strong cool white interior lighting
Description
LED strip 12V 9,6W 1.150lm 6.500K min.CRI80 IP20 120LED width 8mm divisibility 25mm max.line 3m reel 10m warranty 5 years Typical use: medium strong cool white interior lighting
Parameters
| Function | voltage LED ribbon white |
| Supply voltage DC (V) | 12 V |
| Color temperature nominal (K) | 6500 K |
| CRI min. | 80 |
| Number of LEDs in a section | 3 LED |
| Luminosity nominal (lm/m) | 1150 lm/m |
| Tape divisibility (mm) | 25 mm |
| LEDs density (LED/m) | 120 LED/m |
| Reel (m) | 50 m |
| Longest line (m) | 3 m |
| Proportion of blue (%) | 32.3 % |
| Input power nominal (W/m) | 9.6 W/m |
| Width (mm) | 8 mm |
| LED type | 2835 |
| LED ribbon type | OptiLED |
| IP design | IP20 |
| Beam direction | top |
| FACE color | white |
| TRON warranty | 5 years |
| Energy efficiency class | E |